آخرین مطالب
کنجکاوی مهم‌ترین ویژگی آدم‌های نوآور است

کنجکاوی مهم‌ترین ویژگی آدم‌های نوآور است

کنجکاوی مهم‌ترین ویژگی آدم‌های نوآور است

مهدی بدریان:

ایده مربوط به تصمیمات داده محور در حوزه فروش و بازاریابی یا همان Marketing Automation است.

شاتل یک کاتالیزور برای بهبود گلرنگ سیستم و توسعه محصولات جدید است. مسیری است که باهدف نوآوری به ما در توسعه و گسترش محصولات و خدمات گلرنگ‌سیستم کمک می‌کند.
مهدی بدریان متولد 1366 و دانش‌آموختۀ مهندسی صنایع و کارشناس ارشد مدیریت محصول در واحد مدیریت توسعه کسب‌وکار نوآورانه در گلرنگ سیستم است. دو سال در گروه صنعتی فعالیت کرده و یک سال است به گلرنگ‌سیستم پیوسته است. مهدی بدریان آرام است و متین؛ با رفتاری پر از صلح. عاشق دست سازه‌های چوبی است و به همراه همسرش چند سالی است که سازه‌های چوبی می‌سازند. او یکی دیگر از نوآورانی است که ایده‌اش در شاتل پذیرفته‌شده و به‌زودی وارد دورۀ شتابدهی می‌شود. با او درباره تجربه‌اش در سفر نوآوری گپ زدیم؛ آن را بخوانید.

ماجرای همکاری با شاتل و انتخاب نوآور بودنتان از کجا شروع شد؟

چند وقتی بود که حس می‌کردم برای دسترسی به دیتای مشتریان به یک فضا یا سیستم نیاز دارم. سیستمی که برای گروه صنعتی گلرنگ هم ارزش‌افزوده داشته باشد. با فضای شاتل نوآوری که آشنا شدم تصمیم گرفتم ایده‌ام دربارۀ کمبود این دست محصولات در سبد گلرنگ‌سیستم را مطرح کنم. بعد هم با کمک گروه نوآوری سفر پیش ایده طی شد و حالا در مرحله اجرایی هستیم.

درباره ایده‌ای که مطرح کردید می‌توانید بیشتر توضیح دهید؟

ایده مربوط به تصمیمات داده محور در حوزه فروش و بازاریابی یا همان Marketing Automation است. با استفاده از تحلیل‌های داده محور، برای مشتری سفری طراحی می‌کنیم که هم نیازهایش تأمین شود هم‌افزایی داشته باشد. درنهایت هم بتوانیم فروش شرکت به مشتریان نهایی را افزایش دهیم.

محصول نهایی B2B است یا B2C؟

مشابه WebEngage است که بسیاری از استارتاپ‌های ایرانی مثل اسنپ و تپسی هم از آن استفاده می‌کنند. ما می‌توانیم یک نمونه از آن را در گروه صنعتی گلرنگ هم داشته باشیم و در اختیار مشتریانمان قرار دهیم. می‌توانیم با تجمیع اطلاعاتی که داریم مثل باشگاه مشتریان، مبحث بازاریابی را بهتر انجام دهیم. بخش داده محوری را هم در قسمت فروش و بازاریابی داشته باشیم.

تجربه‌ای که از شاتل دارید چقدر به تصوّری که از پیش نسبت به آن داشتید شباهت داشت؟

این را بگویم که اسم شاتل نوآوری برایم بسیار جذاب است. اوایل این سؤال برایم پیش‌آمده بود که شاتل یک مانع است یا یک توسعه‌دهنده یا شتاب‌دهنده. دور همی‌های نوآوری که برگزار شد متوجه ماهیت شتاب‌دهندگی آن شدم.

اگر بخواهید شاتل را دریکی دو جمله معرفی کنید چه می‌گویید؟

شاتل یک کاتالیزور برای بهبود گلرنگ سیستم و توسعه محصولات جدید است. مسیری است که باهدف نوآوری به ما در توسعه و گسترش محصولات و خدمات گلرنگ‌سیستم کمک می‌کند.

هست یا می‌تواند باشد؟

به نظرم شاتل یک میوه نورسیده است. زمان زیادی برای تبدیل‌شدنش به یک درخت تنومند نیاز دارد تا بتواند در برابر طوفان‌های سنگین مقاومت کند. می‌تواند واژه‌ی خوبی است.

به نظر شما چه ویژگی کسی را نوآور و خلاق می‌کند؟

شاید مهم‌ترینش کنجکاوی باشد. کنجکاو بودن شما را به سمتی می‌برد که بخواهید برای حل مسائل راهکار پیدا کنید. بعضی‌ها فقط می‌توانند در یک چارچوبی ذهنی بسته کار کنند؛ اما یک فرد نوآور یک فرد کنجکاو، علاقه دارد این چارچوب فکری بسته را کنار بزند و یک مسیر تازه‌ پیدا کند. این ویژگی می‌تواند مهم‌ترین ویژگی یک آدم نوآور باشد.

سازمان چطور می‌تواند کارکنان را برای کار نوآورانه تشویق کند؟

موضوع اصلی تخصیص ظرفیت افراد به پروژه‌ها و انجام وظایف کاری است. مثلاً اگر بخواهم کار نوآورانه انجام دهم باید در چه زمانی باشد؟ زمان استراحت، زمانی که متعلق به خانواده است یا زمانی که در محیط کارم هستم؟ زمانی هست که کسی با من کاری نداشته باشد و من با خیال راحت روی ایده‌هایم متمرکز شوم؟ بسیار مهم است که فضای کار را برای شخص نوآور ایجاد کنیم. موضوع بعدی این است که نوآور به‌تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. گروه و منابع کافی برای انجام آن نیاز دارد.

فکر می‌کنید وقتی ایده شما در بهترین شکل اجرایی شد چه حسی خواهید داشت؟

خب کسی که یک ایده خلق می‌کند یا باعث بهبود یا حل یک مشکل می‌شود حس خوب و رضایت نسبت به خودش پیدا می‌کند.

اگر 24 ساعت زمان بدون محدودیت داشته باشید آن را چطور خرج می‌کنید؟

24ساعت بدون هیچ دغدغه‌ای! تئاتر می‌بینم یک سفر کوتاه با جت اختصاصی به روستای پدری‌ام می‌روم. نصف روز را هم در تنهایی و سکوت با خودم می‌گذرانم.

اگر از شما بخواهند برای ماندگاری افراد و جلوگیری از مهاجرتشان یک پیشنهاد بدهید، چه می‌گویید؟

بروکراسی اداری اینجا زیاد است. پروسه تائید و تصویب حتی برای کوچک‌ترین کارها در اینجا بسیار طولانی است. اصلاح این روند قطعاً در توسعه حصول هم تأثیرگذار است. شایستگی محور بودن هم باید در الویت باشد.

اگر قرار باشد برای نوآوری نیرو بگیرید ترجیح می‌دهید از بیرون سازمان کمک بگیرید یا درون؟

حتماً اعضای گروه را از نیروهای درون سازمان انتخاب می‌کنم. چون بافرهنگ کار و زیرساخت سازمانی اینجا آشنا هستند و تسلط بیشتری به امور دارند.

اگر قرار باشد از ابتدای خلقت تا امروز یک نفر را برای ملاقات انتخاب کنید، او چه کسی است؟

استیو جابز. دوست دارم از او بپرسم چطور ایده‌اش به وجود آمد و توانست آن را عملی کند. چطور آیفون یا آی پد را خلق کرد. چطور با طراحی چند فیچر پادشاهی نوکیا و بلک بری را گرفت. همیشه برایم سؤال بوده که چطور می‌شود باوجود داشتن شخصیت غیراجتماعی یک محصول خارق‌العاده طراحی کرد. چطور نیازسنجی کرده که توانسته این مسیر و این صنعت را متحول کند. محصولی که گران‌تر می‌فروشی اما همیشه یک صف چند هزار متری برای آن داری.

درباره مسیری که در شاتل برای ایده طی کردید به‌عنوان مدیر محصول چه نظری دارید؟

کاهش بروکراسی و کوتاه شدن مسیر کارهای اداری اولین چیزی است که می‌توانم درباره‌اش بگویم. گلرنگ‌سیستم به ساختاری چابک‌تر و هدفمند‌تر نیاز دارد. وقتی شما قرار است بوم کسب‌وکار داشته باشید از همان اول به 9 مورد مدل Canvas فکر می‌کنید و همه جوانب بررسی می‌شود. اینکه آیا می‌خواهم ادامه بدهم یا نه یا اینکه آیا من به‌عنوان نوآور توان انجام آن را دارم؟ این خیلی خوب است که یک کمیته یا گروه هست که به‌عنوان تصمیم‌گیرنده و همراه مثلاً به من که یک ایده دارم اما به فرایندها مسلط نیستم یا آگاهی کافی ندارم کمک می‌کند.

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها